RPH



RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN

Matapelajaran                        : Bahasa Melayu
Kelas                                      : Tahun 4 Cerdas
Tarikh                                    : 20.3.2012
Masa                                      : 11.45 – 12.45  tengah  hari  ( 60 minit )
Bilangan Murid                     : 40 orang
Tema                                     : Keluargaku Sayang
Tajuk                                     : Membantu Amalan Terpuji

Objektif Pelajaran             :
                                                 8.1 Aras 1 (i)
Membina ayat tungggal  berdasarkan  bahan  rangsangan yang  diberikan.
                                                8.1 Aras 3 (i)
                                                Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung.
                                                8.3 Aras 1 (i)
                                                Menulis ayat dengan  tulisan berangkai yang  kemas dan cantik.

Hasil Pembelajaran          : Pada akhir pengajaran, murid dapat :

                                                Psikomotor :
i)                     Menulis ayat tunggal berdasarkan bahan rangsangan .
ii)                   Menulis ayat majmuk daripada rajah tukar ganti.
iii)                  Menulis dengan menggunakan tulisan berangkai.

Kognitif :
i)                     Membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
ii)                   Menyenaraikan aktiviti dalam gambar.

Afektif :
i)                     Murid dapat mematuhi arahan guru dengan jelas.
ii)                   Murid dapat memberi kerjasama ketika melakukan aktiviti berkumpulan.

Sistem Bahasa                     :
i)                     Sebutan dan Intonasi : Kemahiran Berbahasa
ii)                   Tatabahasa                   Kata hubung, ayat majmuk. Ayat tunggal

Nilai Murni                          :   Baik hati

BBM                                      :
i)                     Bahan Multimedia      : slaid power point
ii)                   Bahan Bercetak                          : lembaran kerja
iii)                  Bahan Maujud                            : kad perkataan

Pengetahuan Sedia ada                    :
Murid telah mempelajari kata hubung, ayat tunggal dan ayat majmuk. Murid juga telah mempelajari cara menulis dengan  menggunakan tulisan berangkai.



Langkah/Masa

Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set induksi

Mencungkil Idea

(5 minit)


Menyenaraikan aktiviti dalam  gambar:
a.mengangkat
b.mengemas
c.menyusun
d.berehat
e.memasukkan

a.    Guru meminta murid menyenaraikan aktiviti.
b.    Guru dan murid berbincang jawapan yang betul.

c.     Murid menyenaraikan aktiviti yang terdapat  dalam gambar.

Strategi/Kaedah   :

KBKK :
Menghubungkait
Menjana idea

Nilai :
Yakin


Langkah 1

( 15 minit )






Ayat tunggal
 a. Keluarga Saiful
     mengemas rumah.
 b. Rumah Saiful baru
     diubah suai.
 c. Ayah mengangkat almari.
 d.Abang mengangkat kotak.
 e. Kakak memasukkan
     sarung kusyen.
  f.Emak menyusun bunga
     dalam pasu.

a.    Guru meminta beberapa orang murid membina ayat tunggal berdasarkan aktiviti dalam  gambar.



a.    Murid membina   ayat tunggal berdasarkan aktiviti dalam gambar.

b.    Beberapa orang murid menulis di papan hitam ayat yang dibina.


Strategi/Kaedah   :

KBKK :
Menjana Idea

Nilai :
Berani
Yakin

Langkah 2
(15 minit )

Ayat Majmuk.
1.    Abang dan ayah mengangkat almari lalu meletakkannya di tepi dinding.
2.    Emak dan adik menyusun bunga sambil mendengar radio.
3.    Kakak memasukkan kusyen ke dalam sarung  lalu meletakkannya di atas  kerusi.
4.    Kawan-kawan Saiful masuk ke dalam rumah lalu menolong Saiful  mengemaskan barang-barang.
5.    Mereka berehat sambil menikmati minuman yang dihidangkan.

a.    Guru membahagikan murid kepada  8 kumpulan.

b.    Guru mengedarkan lembaran kerja yang mengandungi rajah tukar ganti.

c.     Guru memnita murid membina ayat majmuk.

d.    Guru menilai hasil kerja kumpulan.


a.    Dalam kumpulan murid membina ayat majmuk.





b.     Murid membentangkan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas.

Strategi/Kaedah   :
Kerja berkumpulan

KBKK :
Menjana Idea
Kreatif dan kreatis

Nilai :
Bekerjaasama
Rajin

BBM :
Lembaran kerja

Rajah  tukar ganti

Langkah 3

( 20 minit )

Menulis dengan menggunakan   tulisan berangkai.
1.     Abang  dan ayah mengangkat almari  lalu meletakkannya di tepi dinding.
2.       Emak dan adik menyusun bunga sambil mendengar radio.
3.    Kakak memasukkan kusyen ke dalam sarung  lalu meletakkannya di atas  kerusi.
4.    Kawan-kawan Saiful masuk ke dalam rumah lalu menolong Saiful  mengemaskan barang-barang.
5.       Mereka berehat sambil menikmati minuman yang dihidangkan.

a.    Guru menunjukkan contoh menulis  menggunakan tulisan berangkai dengan menggunakan powerpoint.

b.    Guru  menyuruh murid menyalin semula ayat yang telah di bina dengan menggunakan tulisan berangkai.





Murid menyalin semula ayat majmuk dengan menggunakan tulisan berangkai
dalam buku
 latihan .

Nilai :
Tekun

BBM :
Slaid powerpoint

Penutup

(5 minit )

Rumusan

Rumusan.
Ayat majmuk ialah gabungan dua ayat tunggal dan disertai dengan kata hubung sebagai pelengkap ayat.
Keluarga bahagia mengamalkan nilai-nilai murni.

a.    Guru merumuskan isi pelajaran dengan nilai-nilai murni.


a.    Murid bersama-sama guru merumuskan isi pelajaran.


Strategi/Kaedah   :
Teknik penyoalan

Nilai :
Tekun



 SET BAHAN PENILAIAN 

Nama:…………………………………………….                                         Kelas:………………….


Bina lima ayat majmuk  yang  sesuai berdasarkan rajah tukar  ganti di bawah.


Subjek

Predikat

Abang dan ayah
Emak dan adik
Kakak
Kawan-kawan Saiful
Mereka


menyusun  bunga

mengangkat almari

masuk ke dalam rumah

berehat

memasukkan kusyen ke dalam sarung



sambil



lalu

menolong Saiful mengemaskan barang-barang.

meletakkannya di tepi  dinding.

menikmati minuman yang dihidangkan.

mendengar radio.

meletakkannya ke atas kerusi.

1…………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………
2…………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………
3…………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………..
4…………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………
5…………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………


No comments:

Post a Comment

Jom Sembang!